World Clock


Finland

New York

Finlandia Trophy is coming!/フィンランディア・トロフィー迫る!

It's Kiira's first international competition in this season.
Go, Kiira! Go!
but take it easy!
Finlandia Trophy official site is here.

Photo: Hameen SanomatCompetitors 出場選手
Ladies(Short ProgramStarting Order)
1 Niina Laksola FIN
2 Elena Glebova EST
3 Julia Sebestyen HUN
4 Roxana Luca ROM
5 Susanna Poykio FIN

6 Margarita Tertichnaia RUS
7 Erica Archambault USA
8 Kiira Korpi FIN

9 Elena Muhhina EST
10 Alisa Drei FIN
Men and Officials
Past winners

Schedule 日程
Friday, October 6, 2006
Practice 14.00 -17.20
Judges Meeting 18.30 -19.00
Opening Draw 19.00 -19.30

Saturday, October 7, 2006
Practice 09.00 -12.00
Short Program Competition, Men 14.30 -15.50
Exhibition 16.05 -16.35
Short Program Competition, Ladies 17.00 -18.20

Sunday, October 8, 2006
Practice 08.00 -11.20
Free Skating Competition, Men 13.00 -14.30
Free Skating Competition, Ladies 14.54 -16.20
Award Ceremony 16.30

Articlesin Finnish (summaries by Ville. thanks)
YLE sports
MTV3 sports

There were somekind of press conferense with the Finnish skaters yesterday, nothing much information except that all the Finnish ladies have new programs for this season and they all admit that the programs still need some tuning.

Susanna is still Finland's number one skater, Kiira and Alisa are challengers. Both Susanna and Alisa have moved back to their hometowns and Susanna is now coached by her older sister and Alisa's coach is her mother.
Kiira comments her programs like this: “The prgrams are not yet in top shape, but like them both very much. The short program is temperamentic and intense skating and the long program is more traditional and classic skating.”

Although it's not televised live, there will be 45 minute program about the competition on sunday and it will probably contain at least Kiira's long program.

Venue 会場  
Valtti Arena  c 2006 Tikkurilan Urheilupuisto & Jouni Virta
Valtti Arena

今シーズン初の国際大会、いよいよ今週末です!
日曜日に地元でテレビ放送があるそうなので、楽しみに待ちましょう。

Hameen Sanomat
Kaunotar kilpaili Ritarihallin jaalla uusin kuvioin
02.10.2006 07.55

Tapparan lumihiutale, Kiira Korpi liukuu jaalle punaisessa asussa. Musiikki alkaa virrata kaiuttimista ja taitoluistelija elaytyy ohjelmaansa. Yhtakkia Korpi pysahtyy, pyorahtaa tuomaririviston ohitse, vaihtaa sanan ja aloittaa lyhytohjelmansa alusta.

– En oikein tieda, mita siina tapahtui. En kuullut tiettyja kohtia musiikista ja se hairitsi esittamista. Ihan hyvin sain kuitenkin keskityttya uudelleen, Korpi selittaa.

Ennen SM-senioreiden sarjan alkua, Korpi leiskautti verryttelyssa kolmois-kolmois-yhdistelman. Kilpajaalla hyppy typistyi kuitenkin kolmois-kaksois-hyppyyn. Korpi tuli myos vahan huolimattomasti toiseen hyppyynsa. Kolmoishyppy kutistui kaksoislutziksi.

– En ole kilpaillut vahaan aikaan ja ohjelma on aivan uusi. Mutta ihan hyva startti, kilpailija kuvaa suoritustaan.

Korpi luisteli Hameenlinnassa jo vanhasta tottumuksesta. Hameenlinnan Taitoluistelijoiden jarjestama kilpailu aloitti huippu-urheilijan kisakauden. Ensi viikolla Korpi luistelee seka lyhyt- etta vapaaohjelman Finnish Trophyssa.

– Hameenlinnan kutsukilpailut eivat ole liian massiiviset kisat, joten tama on aina hyva kauden aloitus. Harjoitusta ensi viikkoon.

Lisaa notkeutta

SM-senioreiden ensimmainen ryhma on kaynyt jaalla ja Korpi lahtee riisumaan luistimiaan. Ennen kuin urheilija paasee pukukoppiin asti, pienet tytot piirittavat hanet paperia ja kyna kourassa. Tytot viivahtavat idolinsa kainalossa ja vanhemmat ottavat valokuvan.

– Huomio ei hammenna enaa. Vahan outoahan se on, mutta on tosi hienoa kannustaa muita omalla esimerkilla, vuoden positiivisimmaksi suomalaiseksi valittu urheilija tuumaa.

Korpi on hionut uutta lyhytohjelmaansa koko kesan. 18-vuotias opiskelija kavi kesalla treenaamassa myos ulkomailla. Kaksi viikkoa vierahti olympiatason valmentajan, Aleksei Mishinin hoiteissa.

– Ei mitaan mullistavaa, Korpi pohti Mishinin oppeja.

– Sain pienia, hyvia vinkkeja. On vaihtelua tyoskennella erilaisten ihmisten kanssa ja paasin luistelemaan huippuluistelijoiden kanssa.

168-senttinen luistelija on kuvioinut jaata neljavuotiaasta asti. Urheilija nimeaa vahvuuksikseen hyvan tekniikan ja esittamisen. Heikoin puoli on notkeus.

Korven ensimmaisen todella tarkeat kisat ovat joulukuiset SM-kisat. Niita seuraa EM- ja MM-kilpailut.

– Tarkoitus on parantaa viime vuodesta, luistelija kertoo varovasti kauden tavoitteista.

Nelli Helynen onnistui hypyssa

Taitoluistelijat kilpailivat sunnuntaina kaikkiaan viidessa sarjassa. Kauden alku nakyi viela rutiinin puutteena ja moni kilpailija pyllahti jaalle kesken ohjelman. Kaukalosta poistuvien kasvoilla nakyi itkuisia katseita.

Hameenlinnan Taitoluistelijoiden Nelli Helynen oli kuitenkin pelkkaa hymya. Helynen luisteli kotihallissaan SM-noviisien sarjassa ja suoriutui lyhytohjelmastaan ilman virheita.

– Luistelu sujui tanaan hyvin. Voitto oli kuitenkin yllatys. En arvannut, etta tulisin ensimmaiseksi, Helynen hehkutti.

Helynen luistelee ensimmaista vuotta SM-noviiseissa. Urheilija avasi kauden viime viikolla Kokkolassa, jossa han sijoittui toiseksi. 14-vuotias taitoluistelija kertoi, etta kotikisoissa oli pienesta paineesta huolimatta, rento luistella.

– En ole ikina ennen paassyt kilpailutilanteessa kaksoisakselia, mutta tanaan se meni.

Hameenlinnan Taitoluistelijat menestyi myos muissa sarjoissa. Sanna-Maria Salminen suihki noviiseissa toiseksi, Santra Vayrynen oli kuudes. Vera Petramaa, Julia Laihanen ja Jasmi Lehtinen ylsivat debytanteissa karkikymmenikkoon. (HaSa)

[photo caption]
Kiira Korpi voitti sunnuntaina SM-senioreiden sarjan selvin liuin. Korpi lahtee kauteen tarkoituksenaan parantaa viime vuoden sijoituksia. Viime vuonna Korpi luisteli Calgaryn MM-kisoissa kymmenenneksi. JUHANI SALO / HASA

YLE sports
Poykio, Korpi ja Drei Finlandia Trophyn tahtina
Julkaistu 05.10.2006, klo 17.35 (paivitetty 06.10.2006, klo 14.58)
Kuva: YLE
Kira Korvelta odotetaan paljon.

Suomen ykkostaitoluistelija Susanna Poykio lahtee viikonloppuna Tikkurilassa kilpailtavaan Finlandia Trophyyn uusista asetelmista. Viime vuonna Torinossa EM-hopeaa luistellut Poykio, 24, on paitsi harjoitellut uudet lyhyt- ja vapaaohjelmat niin myos vaihtanut valmentajaa ja asuinpaikkaansa Lahdesta Ouluun.

– Muutto Ouluun oli pitkan harkinnan tulos. Loppujenlopuksi monia vaihtoehtoja mietittyani Oulu oli ainoa vaihtoehto, Poykio totesi.

Muuton myota yhteistyo Poykion ja hanta valmentaneen Berit Kaijomaan kanssa loppui. Kesasta lahtien Poykion valmennuksesta on vastannut isosisko Heidi Poykio.

– Lahdessa alkoi olla niin paljon vaikeuksia muun muassa jaaaikojen kanssa. Aikaa tuhlaantui liikaa eri asioiden yhteensovittamiseen. Nyt Oulussa homma tuntuu paljon helpommalta. Siella on tutut tunnelmat ja kaikki lahijoukot tukijoina, oululaissyntyinen Poykio luetteli syita paluumuuttoonsa.

Poykio on harjoitellut uusia ohjelmiaan kuukauden paivat Kanadassa.

– Ensimmaista kertaa esitan ne nyt viikonloppuna Finlandia Trophyssa. Varmasti on viela paljon hiomista ennen kauden arvokisoja, kolminkertainen Finlandia Trophyn voittaja Poykio naurahti.

Korpi ja Drei haastajina

Yhta jannittavat kauden avauskisat on myos Kiira Korvella ja Alisa Dreilla. Vasta 18-vuotias Korpi on uusinut molemmat ohjelmansa ja Drei (28) lyhytohjelmansa.

Korpi on harjoitellut kesalla kaksi viikkoa Kuortaneella, kaksi viikkoa Tartossa ja yhta pitkan ajan Espanjassa.

– Viela eivat ohjelmat ole huippukunnossa. Tykkaan niista molemmista hyvin paljon. Lyhytohjelma on sellaista temperamentista ja ravakkaa luistelua ja vapaa perusklassista, Korpi kuvasi ohjelmiaan.

Alisa Drei on palannut Sirkka Kaipion valmennuksesta aitinsa Elena Drei-Koskisen valmennettavaksi ja muuttanut Vantaalta takaisin kotikaupunkiinsa Riihimaelle.

– En enaa halunnut asua jaahalleilla. Kaupungin ja seuran tuen avulla olen pystynyt harjoittelemaan todella hyvin, Drei kertoi.

Arvokisat Puolassa ja Japanissa

Viime kevaan EM-kisoissa Ranskan Lyonissa kolmikko Kiira Korpi, Poykio ja Alisa Drei olivat sijoilla kuusi, seitseman ja kahdeksan. Se tarkoitti sita, etta Suomi saa Varsovassa tammikuun lopussa luisteltaviin EM-kisoihin kolme naista mukaan.

Taitoluistelun MM-kisat luistellaan Tokiossa maaliskuun loppupuolella. Sinne suomalaisnaisilla on kaksi edustuspaikkaa. Vuoden 2009 EM-kilpailut on myonnetty Suomelle, joten lajin parissa viihtyville edessa on mielenkiintoiset ajat.

YLE-STT

MTV3 sports
Poykio, Korpi ja Drei tahtina Finlandia Trophyssa
06.10.2006 13:48

Suomen ykkostaitoluistelija Susanna Poykio lahtee viikonloppuna Tikkurilassa kilpailtavaan Finlandia Trophyyn uusista asetelmista. Viime vuonna Torinossa EM-hopeaa luistellut Poykio, 24, on paitsi harjoitellut uudet lyhyt- ja vapaaohjelmat niin myos vaihtanut valmentajaa ja asuinpaikkaansa Lahdesta Ouluun.

– Muutto Ouluun oli pitkan harkinnan tulos. Loppujen lopuksi monia vaihtoehtoja mietittyani Oulu oli ainoa vaihtoehto, Poykio totesi.

Muuton myota yhteistyo Poykion ja hanta valmentaneenBerit Kaijomaankanssa loppui. Kesasta lahtien Poykion valmennuksesta on vastannut isosiskoHeidi Poykio.

– Lahdessa alkoi olla niin paljon vaikeuksia muun muassa jaaaikojen kanssa. Aikaa tuhlaantui liikaa eri asioiden yhteensovittamiseen. Nyt Oulussa homma tuntuu paljon helpommalta. Siella on tutut tunnelmat ja kaikki lahijoukot tukijoina, oululaissyntyinen Poykio luetteli syita paluumuuttoonsa.

Poykio on harjoitellut uusia ohjelmiaan kuukauden paivat Kanadassa.

– Ensimmaista kertaa esitan ne nyt viikonloppuna Finlandia Trophyssa. Varmasti on viela paljon hiomista ennen kauden arvokisoja, kolminkertainen Finlandia Trophyn voittaja Poykio naurahti.

Korpi ja Drei haastajina

Yhta jannittavat kauden avauskisat on myosKiira KorvellajaAlisa Dreilla. Vasta 18-vuotias Korpi on uusinut molemmat ohjelmansa ja Drei (28) lyhytohjelmansa.

Korpi on harjoitellut kesalla kaksi viikkoa Kuortaneella, kaksi viikkoa Tartossa ja yhta pitkan ajan Espanjassa.

– Viela eivat ohjelmat ole huippukunnossa. Tykkaan niista molemmista hyvin paljon. Lyhytohjelma on sellaista temperamentista ja ravakkaa luistelua ja vapaa perusklassista, Korpi kuvasi ohjelmiaan.

Alisa Drei on palannutSirkka Kaipionvalmennuksesta aitinsaElena Drei-Koskisenvalmennettavaksi ja muuttanut Vantaalta takaisin kotikaupunkiinsa Riihimaelle.

– En enaa halunnut asua jaahalleilla. Kaupungin ja seuran tuen avulla olen pystynyt harjoittelemaan todella hyvin, Drei kertoi.

Arvokisat Puolassa ja Japanissa

Viime kevaan EM-kisoissa Ranskan Lyonissa kolmikko Kiira Korpi, Poykio ja Alisa Drei olivat sijoilla kuusi, seitseman ja kahdeksan. Se tarkoitti sita, etta Suomi saa Varsovassa tammikuun lopussa luisteltaviin EM-kisoihin kolme naista mukaan.

Taitoluistelun MM-kisat luistellaan Tokiossa maaliskuun loppupuolella. Sinne suomalaisnaisilla on kaksi edustuspaikkaa. Vuoden 2009 EM-kilpailut on myonnetty Suomelle, joten lajin parissa viihtyville edessa on mielenkiintoiset ajat.

(MTV3-STT)

Comments are closed.